wtorek, 24 listopada 2015

Budowa komputera PC

JEDNOSTKA CENTRALNA
-obudowa, zasilacz
-płyta główna
-mikroprocesor
-pamięć RAM
-karta grafiki
-porty
-twardy dysk
-napęd dysków optycznych

URZĄDZENIA PERYFERYJNE
-monitor
-klawiatura
-mysz
-drukarka
-router
-joystick

wtorek, 17 listopada 2015

PRAWO AUTORSKIE

1.Definicja
Prawo autorskie – dyscyplina prawa cywilnego, zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych.
Zgodnie z ustawą, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
  • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
  • plastyczne,
  • fotograficzne,

2. Utwór
Utwór – przedmiot prawa autorskiego, wynik działalności twórczej człowieka posiadający indywidualny charakter, ustalony przez jego twórcę lub współtwórców w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

3. Rodzaje licencji:

-Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).

 -Domena publiczna (ang. public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.

-Shareware – rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba zapłacić lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy. - trial

- Wersja demonstracyjna, demoware, demo, wersja pokazowa, próbna zwykle komercyjnego programu komputerowego. Zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania. W przypadku gier komputerowych jest to zwykle jeden poziom z finalnej produkcji. Firma Novell specjalizująca się w oprogramowaniu sieciowym, umożliwiającym dostęp do serwera setkom klientów jako demo udostępnia oprogramowanie umożliwiające dostęp 2 klientów. Wersje demo są dołączane do czasopism tematycznych, dostępne są także w Internecie zwłaszcza na stronach producenta oprogramowania. Bywają także dema wysyłane na podany adres po zamówieniu złożonym elektronicznie przy czym zamawiający pokrywa koszt przesyłki oraz koszt nagrania i nośników. Niektóre firmy jako demo traktują starsze, pełne wersje swojego oprogramowania. Dzieje się tak, gdy w nowszej wersji uzyskano znaczną poprawę funkcjonalności lub gdy system operacyjny starszego oprogramowania stracił na znaczeniu.

-Adware – rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.

 -Postcardware (lub Cardware) - rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka). Wymóg ten bywa mniej lub bardziej kategoryczny w zależności od konkretnej licencji. Niektóre uzależniają od tego legalność używania programu, inne pozostawiają to dobrej woli użytkownika jako sposób na wyrażenie wdzięczności autorowi. Istnieje też wersja emailware wymagająca przysłania emaila.
 - GNU

4. Odpowiedzialność karna:

- włamywanie się do komputera
grzywna albo pozbawienie wolności na okres od dwóch lat

- podrzucanie wirusa
pozbawienie wolności do 3 lat

- piractwo komputerowe
do 5 lat pozbawienia wolności

5. Dozwolony użytek prywatny
Autorskie prawa majątkowe ograniczają naszą swobodę korzystania z utworu. Na szczęście w prawie autorskim znajdują się przepisy pozwalające na korzystanie z utworów na różne sposoby bez konieczności uzyskiwania zgody uprawnionych osób (właścicieli praw majątkowych), choć obwarowane jest to szeregiem ograniczeń. Te swobody użytkowników nazywamy dozwolonym użytkiem. Uzyskujemy je bez względu na wolę uprawnionych, ponieważ takie ograniczenie monopolu autorskiego zapisane jest bezpośrednio w ustawie. Dozwolony użytek dzieli się na dozwolony użytek prywatny i publiczny.

6. Zasady korzystania z cudzych materiałów.

Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:
1. Już rozpowszechnione: 
a. sprawozdania o aktualnych wydarzeniach, 
b. aktualne artykuły i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne, 
c. aktualne zdjęcia reporterskie, 
2. Krótkie wyciągi ze sprawozdań, artykułów i wypowiedzi, o których mowa w pkt. 1 lit. a/ i b/,
3. Przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych, 
4. Mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach ; nie upoważnia to jednak do publikacji 
zbiorów mów jednej osoby 
5. Krótkie streszczenia rozpowszechnianych utworów."

Nie dozwolone jest :
1. Zamieszczenie (na własnej witrynie) cudzego tekstu i podpisanie go własnym nazwiskiem -
najbardziej prymitywny plagiat, ale wcale nie wyjątkowy.
2. Zamieszczenie cudzego tekstu bez podania autora.
3. Wplatanie do własnych tekstów twórczych fragmentów cudzych tekstów jako własnych. Takie
fragmenty mogą się znaleźć w naszym tekście, ale ujęte w cudzysłów oraz właściwie opisane (autor,
źródło fragmentu, jeśli jest to strona internetowa - wraz z podaniem linka).
4. Przywłaszczanie sobie cudzych skryptów czy appletów.
5. Przywłaszczanie (elementów) grafiki stworzonej dla innej witryny.
6. Przeróbka i łączenie cudzych utworów (tekstów) bez zgody i wiedzy autora. Jest to złamanie prawa
autora do integralności jego utworu (ustawa mówi o nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego
rzetelnym wykorzystaniu).
7. Przywłaszczanie sobie cudzych rozwiązań technicznych i webmasterskich w organizacji innego
serwisu, sposobu jego funkcjonowania, interface'u, newslettera itd. Przy takich zapożyczeniach
minimum będzie wspomnienie w jakimś opisie strony lub twórców strony o źródle inspiracji lub
wzorze na którym (częściowo) opierają się rozwiązania danej witryny internetowej.
8. Zamieszczenie cudzego tekstu bez zgody autora (licencji autorskoprawnej). Nie czynimy zadość
prawu autorskiemu oraz dobrym obyczajom, jeśli cudzy tekst kopiujemy na swoją witrynę bez
zgody autora, lecz ze szczegółowym opisem autora i źródła. Autor może nie chcieć publikacji w
danym miejscu w Sieci i ma do tego całkowite i nienaruszalne prawo. Autor może sobie nie życzyć,
aby jego tekst znalazł się w jakimś niekorzystnym kontekście lub z innych względów nie życzyć
sobie publikacji na jakiejś witrynie.
9. Zamieszczenie cudzego tekstu bez linka źródłowego (miejsca pierwotnej publikacji w Internecie),
zwłaszcza problem ten dotyczy "przytaczania" tekstów na różnych forach - moderatorzy nawet
największych forów niepomiernie więcej uwagi zwracają na to, aby nie przemknął się link innej
strony, niż na to, aby nie przepuszczać "wypowiedzi" polegających na wklejaniu cudzych tekstów 

(zdarza się, że bez podania autora oraz linka źródłowego). 

wtorek, 10 listopada 2015

Zagrożenia przy pracy z komputerem.

                                               Zagrożenia przy pracy z komputerem

1. Zagrożenia zdrowotne: fizyczne i psychiczne

Zagrożenia fizyczne Pracując przy komputerze powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad BHP. Pracę z komputerem powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Biurko powinno mieć odpowiednią głębokość, miejsce na obudowę komputera i dodatkowy blat na klawiaturę. Krzesło z możliwością regulacji, z oparciem na plecy i łokcie. Ustawiając komputer należy pamiętać o ustawieniu go w takim miejscu gdzie światło nie będzie padało na monitor. Najlepiej ustawić monitor w odległości 1 metra od ok na bokiem do niego. Ważne jest także pamiętanie o zachowaniu prawidłowej sylwetki podczas pracy z komputerem.

Zagrożenia psychiczne Komputer może uzależnić tak samo jak alkohol i narkotyki. Najczęściej występuje uzależnienie od gier komputerowych i Internetu. Najłatwiej uzależniają się osoby, które nie akceptują własnej osoby i nie radzą sobie z własnymi uczuciami. Często przyczyną uzależnienia jest też odrzucenie przez rówieśników np.: z powodu otyłości, mniejszej sprawności fizycznej, noszenia okularów itd. Wtedy komputer staje się jedynym prawdziwym przyjacielem, który nigdy nie odtrąca zawsze ma dla nas czas, i nie mówi nam przykrych słów. Uzależnienie jest początkowo prawie niezauważalne, wraz z jego wzrostem pojawiają się coraz większe szkody. Z uzależnieniem mamy do czynienia, gdy komputerowe hobby zaczyna w negatywny sposób wpływać na życie człowieka, dziecka. Do symptomów zwiastujących uzależnienie od komputera u dzieci zaliczamy następujące zachowania: dziecko niechętnie spotyka się z kolegami, brak mu przyjaciół, woli komputer niż zabawę na świeżym powietrzu, komputer staje się jego „przyjacielem”, jeśli nie może przebywać przy komputerze jest rozkojarzone, rozdrażnione, odczuwa silny niepokój, przygnębienie, próby ograniczenia czasu spędzanego przy komputerze napotykają na silny opór, nawet agresję, okłamuje rodziców, że się uczy tymczasem godzinami siedzi przed ekranem monitora (gra w gry, serfuje po Internecie, czatuje , opuszcza się w nauce). Granie w niewłaściwe gry komputerowe sprowadzające się do zabijania, strzelania, brutalnego bicia i bezmyślnego niszczenia wypacza charakter dziecka, zacierając granice między światem fikcji a rzeczywistym, między dobrem a złem. Obecna w grach agresja uodparnia dzieci na zło, niszczy współczucie i dziecięcą wrażliwość oraz wyzwala w nich agresję. O powadze sytuacji możemy mówić, gdy dziecko zaczyna odczuwać przymus przebywania przy komputerze. Dziecko jest coraz bardziej rozkojarzone, zdarzają mu się zaburzenia pamięci, często lekceważy inne bardzo ważne sprawy.

 

2. Szkodliwe programy komputerowe:

- wirusy
- trojany
- adware
- robaki (worms)
- spyware
- rootkity
- makrowirusy
- bomby logiczne

3. Profilaktyka antywirusowa

Profilaktyka antywirusowa to inaczej ochrona przed różnego rodzaju wirusami. Odbywa się ona poprzez instalację oprogramowania antywirusowego, włączenie zapory sieciowej, aktualizację bazy wirusów programu antywirusowego, aktualizację systemu operacyjnego, aktualizację programu antywirusowego, regularne skanowanie systemu operacyjnego w poszukiwaniu wirusów, nie otwieranie załączników z poczty od nieznanych nadawców, podczas wykonywania płatności drogą elektroniczną - upewnienie się, że transmisja danych będzie szyfrowana 


4. Punkt przywracania, kopia zapasowa

 Program Kopia zapasowa systemu Windows umożliwia wykonywanie kopii plików danych wszystkich użytkowników komputera. Można pozostawić systemowi Windows wybór elementów do uwzględnienia w kopii zapasowej lub wybrać foldery, biblioteki i dyski, których kopia zapasowa ma zostać wykonana. Domyślnie kopie zapasowe są wykonywane regularnie na podstawie harmonogramu. Harmonogram można zmienić, a ponadto można ręcznie wykonać kopię zapasową w dowolnym momencie. Gdy zostanie skonfigurowany program Kopia zapasowa systemu Windows, system Windows śledzi nowe i zmodyfikowane pliki i foldery oraz dodaje je do kopii zapasowej.

 Funkcja Przywracanie systemu służy do przywracania plików systemowych komputera do ich wcześniejszego stanu. W ten sposób można cofnąć zmiany systemowe wprowadzone na komputerze, nie naruszając plików osobistych użytkownika, takich jak wiadomości e-mail, dokumenty czy zdjęcia. Funkcja Przywracanie systemu przy użyciu funkcji o nazwie ochrona systemu regularnie tworzy i zapisuje punkty przywracania na komputerze. Te punkty przywracania zawierają informacje dotyczące ustawień rejestru oraz inne informacje systemowe używane w systemie Windows. Punkty przywracania można również tworzyć ręcznie.

5. Zapora systemowa - firewall

 Zapora to oprogramowanie lub urządzenie sprawdzające informacje pochodzące z Internetu lub sieci. Zapora blokuje te informacje lub zezwala na ich przesłanie do komputera w zależności od ustawień.Zapora może uniemożliwić uzyskanie dostępu do komputera przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie (takie jak robaki) za pośrednictwem sieci lub Internetu. Zapora może też pomóc w uniemożliwieniu komputerowi wysyłania złośliwego oprogramowania do innych komputerów.
 Zapora nie jest tym samym, co program antywirusowy. Aby komputer był dobrze chroniony, należy zaopatrzyć się zarówno w zaporę, jak i w program antywirusowy i chroniący przed złośliwym oprogramowaniem.

6. Oprogramowanie antywirusowe



Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami. 
 
Antywirusy:
Norton 
Panda
Kasperski
Avast
ESET NOD32
Avira Antivisrus
 


7. Usuwanie adware: AdwCleaner.pl         

 AdwCleaner to darmowy i skuteczny program do usuwania potencjalnie niechcianego oprogramowania (PUP) z systemów operacyjnych Windows XP, Vista, 7, 8 i 10. Aplikacja bez większych problemów radzi sobie z różnego rodzaju niebezpiecznymi elementami, do których należą m.in. paski narzędziowe (toolbary), komponenty adware wyświetlające niechciane reklamy, programy szpiegujące (spyware) oraz szkodniki podmieniające kluczowe ustawienia przeglądarek internetowych. Najczęściej podmieniane to domyślna strona startowa oraz wyszukiwarka. Niektóre komponenty dodawane do przeglądarek stron internetowych WWW uniemożliwiają oglądanie filmów na wielu witrynach oraz blokują pobieranie plików.

 Aplikacja posiada możliwość skutecznego usuwania (ang. removal) potencjalnie niechcianego oprogramowania (PUP) oraz programów szpiegujących (ang. spyware). AdwCleaner Free pozwala również pozbyć się komponentów, takich jak niepożądane paski narzędziowe (ang. toolbars) czy elementów wyświetlających reklamy (adware). Program dodatkowo skanuje rejestr systemu Windows, z którego usuwane są również zbędne wpisy. Często podczas instalacji różnych programów niejako ''przy okazji'' instalowane są dodatkowe elementy, bez naszej zgody. Może zdarzyć się, że będą one zawierały złośliwy kod. W wielu przypadkach, moduły reklamowe, szpiegowskie, czy też toolbary nie są łatwe do samodzielnego usunięcia. AdwCleaner pomaga je zlokalizować i usunąć.

                        

wtorek, 3 listopada 2015

Rozwiązywanie problemów


Problem kasjera wydawanie reszty

                                     SAMBA
                                         |
                                         |
                               \\10.10.10.30
                                         |
                                         |
                               public kasjer
                     Visual Basic for Application

1. Lista kroków
 Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
Opis słowny algorytmu wydawania reszty.
Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

2. Schematy blokowe



3. MS Exel . VBA
4.Języki programowe np. Pascal